Zapalenie płuc jest groźną chorobą wymagającą specjalistycznego leczenia.
W krajach wysoko rozwiniętych odsetek osób chorujących na zapalenie płuc stale się zmniejsza, jednak w tak zwanych krajach rozwijających się jest to choroba, na którą cierpi i umiera wiele osób. Przyczyna leży głównie w braku profilaktyki oraz niewystarczającym dostępie do leczenia. Choroba ta jest szczególnie groźna dla małych dzieci.
Czym jest zapalenie płuc?
Zapalenie płuc to rodzaj stanu zapalnego, który atakuje pęcherzyki płucne – struktury, których zadaniem jest przekazywanie tlenu do krwi. Ich niewłaściwe funkcjonowanie spowodowane stanem zakaźnym powoduje cały szereg komplikacji związanych z ogólnym funkcjonowaniem organizmu. Choroba ta wywoływana jest zwykle przez bakterie lub wirusy, niekiedy jest także efektem zakażenia innymi drobnoustrojami lub nieodpowiedniej reakcji organizmu na leki.
Profilaktyka zapalenia płuc
Istnieją szczepionki, dzięki którym organizm uodparnia się na wiele odpowiedzialnych za powstawanie tej choroby bakterii. Jednym z działań profilaktycznych jest także odpowiednie leczenie innych chorób i dolegliwości – zapalenie płuc często pojawia się bowiem jako powikłanie po grypie, odrze czy innych chorobach zakaźnych.
Leczenie zapalenia płuc
Lekarzem specjalizującym się w chorobach płuc i całego układu oddechowego jest pulmonolog, choć w pierwszej kolejności pacjent zwykle ma kontakt z lekarzem rodzinnym, zgłaszając objawy takie jak kaszel, ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem, osłabienie organizmu, gorączka. Po dalszych badaniach i zdiagnozowaniu zapalenia płuc leczenie zwykle odbywa się w warunkach domowych. W trudniejszych przypadkach wymagana jest hospitalizacja. Metody leczenia zależne są od przyczyn wystąpienia choroby (np. przy zakażeniach bakteryjnych stosowane są antybiotyki). Stan pacjenta zwykle reguluje się w czasie 3-6 dni od rozpoczęcia leczenia, choć do całkowitego ustąpienia wszystkich objawów niekiedy trzeba czekać nawet kilkanaście tygodni.