Artykuły

Zakażenie krwi

Czy zakażenie krwi jest groźnie?

Zakażenie krwi ( bakteriemia) nie musi od razu oznaczać zagrożenia dla zdrowia i życia. Zazwyczaj nasz organizm sam w naturalny sposób radzi sobie z bakteriami. Może się jednak zdarzyć, że bakteriemia może doprowadzić do rozwoju sepsy, co grozi nawet śmiercią.

Bakteriemia – przyczyny

Początek bakteriemii przejściowej znajduje się w błonie śluzowej jamy nosowo-gardłowej, przewodzie pokarmowym, układzie moczowo-płciowym lub skórze, czyli w miejscach zasiedlanych przez bakterie. Te drobnoustroje mogą dostawać się do krwi przy codziennych czynnościach, takich jak mycie zębów, czy w trakcie zabiegów chirurgicznych.

Objawy

Bakterie przejściowa zazwyczaj nie przynosi żadnych objawów i nie daje niebezpiecznych dla zdrowia następstw. Zaś bakteriemia okresowa objawia się nagłą gorączką i dreszczami. Natomiast jeżeli w przebiegu bakteriemii ciągłej do krwi dostanie się znaczna ilość bakterii ( wraz z uwolnieniem toksyn bakteryjnych), dochodzi do rozwoju ogólnoustrojowej reakcji zapalnej ( SIRS). W takiej sytuacji choremu podaje się odpowiedni antybiotyk.