Artykuły

Wyrywanie ósemek

Czy ósemki, czyli zęby mądrości, należy zawsze wyrywać?

Wiele osób wychodzi z założenia, że skoro ósemki mogą być potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia, to należy je wyrywać – nawet „profilaktycznie”, czyli zanim jeszcze zaczną się wyżynać. Czy pogląd ten jest słuszny?

Wyrywanie ósemek nie zawsze konieczne

Wyrywanie zębów mądrości ma uzasadnienie wtedy, gdy zagrażają one bezpośrednio zdrowiu jamy ustnej – czyli w sytuacji, gdy ich położenie jest przekrzywione (i w efekcie mogłoby zaburzyć układ pozostałych zębów) lub gdy podczas ich wyżynania się pojawia się stan zapalny dziąsła. Prawidłowo rosnąca ósemka w żaden sposób nie zagraża zdrowiu pacjenta i nie ma konieczności jej usuwania.

To, czy ósemka będzie rosła prawidłowo, można ocenić jeszcze zanim zacznie się ten proces. Wykonane zdjęcie pantomograficzne pozwoli dentyście zapoznać się z położeniem zębów mądrości w dziąśle, ocenić ryzyko i zadecydować, czy konieczne jest ich wyrwanie.

Zabieg wyrywania ósemek

Dentysta specjalizujący się w chirurgii stomatologicznej może zdecydować, że zębów mądrości należy się pozbyć dla zdrowia pacjenta. Pacjent zostaje wtedy kierowany na zabieg. Przed przeprowadzeniem zabiegu podawane jest znieczulenie, by wyeliminować towarzyszący mu ból. Następnie lekarz mechanicznie usuwa ząb – dokładna metoda zależy od tego, czy ząb zaczął się już wyżynać czy nie (w tym drugim przypadku konieczne jest rozcięcie dziąsła).

Po usunięciu zęba zakładanych jest kilka szwów, dzięki którym rana może się zabliźnić. Gdy upłynie tydzień, szwy są usuwane, a do tego czasu pacjent powinien w wyjątkowy sposób dbać o gojące się miejsce (np. omijać je podczas szczotkowania zębów czy stosować płukanki szałwiowe). Wszystkie zalecenia z pewnością zostaną podane przez dentystę tuż po zabiegu.