Dlaczego Polacy unikają wizyt u dentysty?
Statystyki pokazują, że w kwestii częstotliwości wizyt stomatologicznych Polska znajduje się na samym końcu wśród krajów Unii Europejskiej. Ponad 90% Polaków ma próchnicę, a nawet 4% Polaków w wieku 35–44 lata utraciło już wszystkie zęby. Jedną z przyczyn tak złego stanu zdrowia zębów jest właśnie zbyt rzadkie odwiedzanie dentysty.
Dlaczego Polacy unikają wizyt stomatologicznych? Najważniejsze powody to:
-
strach przed bólem – który może wynikać z bolesnych wizyt stomatologicznych odbywanych w dzieciństwie,
-
złe skojarzenia z zawodem dentysty,
-
brak wystarczającej świadomości zdrowotnej – czyli wiedzy o tym, jak należy właściwie dbać o zdrowie swoich zębów.
Za niechęć do tych wizyt częściowo odpowiedzialny jest także zły stan publicznego rynku stomatologicznego. Na leczenie stomatologiczne NFZ przeznacza jedynie 2,49% swojego budżetu, co w przeliczeniu na jednego Polaka daje ok. 47 zł rocznie. To zdecydowanie zbyt mało, a pacjenci muszą szukać pomocy u lekarzy prywatnych, którzy stanowią aż 70% rynku.
Wizyty u dentysty – niechęć na szczęście maleje
Na szczęście świadomość na temat tego, jak ważne jest dbanie o zęby i jak robić to właściwie, stopniowo wzrasta, natomiast złe skojarzenia z wizytami w gabinecie dentystycznym znikają w miarę jak Polacy odkrywają, że obecnie leczenie stomatologiczne nie jest już tak bolesne i nieprzyjemne jak kilkadziesiąt lat temu. Liczymy wiec na to, że częstotliwość wizyt wzrośnie i serdecznie zapraszamy do odwiedzania naszego gabinetu!