Nie daj się rakowi trzustki
Rak trzustki charakteryzuje się błyskawicznym przebiegiem i krótkim czasem przeżycia chorych. Niestety, przewlekłe zapalenie trzustki jest głównym czynnikiem ryzyka powstania nowotworu w organizmie. Choroba ta może być dziedziczona wraz z mutacją w genie PRSS1, która jest uznawana jako czynnik sprawczy choroby.
Dziedziczenie zapalenia trzustki ma niezwykle łagodny przebieg, jednak po latach trwania choroby pojawiają się przykre konsekwencje. Powstać mogą powikłania takie jak niewydolność zewnątrzwydzielnicza trzustki czy cukrzyca. Może to także prowadzić do zachorowania na raka trzustki. Według przeprowadzonych badań stwierdza się, że ryzyko u chorych na dziedziczenie zapalenia trzustki jest 50-krotnie wyższe niż ryzyko populacyjne.
Aby uniknąć niechcianych konsekwencji, konieczny jest nadzór onkologiczny. Ryzyko zachorowania na tego typu nowotwór wzrasta wraz z wiekiem pacjenta. U dzieci oraz młodych dorosłych szansa jest znikoma, jednak po 50 roku życia gwałtownie rośnie i w wieku 80 lat już około 40% pacjentów z dziedzicznym zapaleniem trzustki może zachorować.