Wielu z nas boi się przystąpić do pierwszej pomocy przedmedycznej. Pamiętaj! Twoja pomoc może komuś uratować życie. Oczywiście, w ferworze adrenaliny nie zapomnij wezwać pomocy. Wskaż kogoś lub sam zadzwoń na numer 999 lub 112. Przygotowaliśmy dla Was mały poradnik, w którym opisane są poszczególne kroki w pierwszej pomocy.
- Upewnij się, że poszkodowany, świadkowie zdarzenia oraz Ty znajdujecie się w bezpiecznym miejscu.
- Sprawdź reakcję poszkodowanego. Złap go za ramiona i delikatnie potrząśnij, jednocześnie pytając: „Czy Pan/Pani mnie słyszy?”, „Czy wszystko w porządku?”.
- Jeżeli poszkodowany reaguje na Twoje słowa, zostań z nim do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego. Zagaduj go, pytaj nawet o błahe rzeczy. Podtrzymanie kontaktu pomoże Ci w późniejszym czasie zorientować się, jeżeli na przykład poszkodowany straci przytomność.
Jeżeli poszkodowany nie reaguje zawołaj głośno o pomoc. Nie krzycz „Pomocy!”, zwróć się bezpośrednio do stojących obok osób mówiąc: „Pani w czerwonym płaszczu, proszę wezwać pogotowie!”. Jeżeli zwrócisz się bezpośrednio do kogoś, wtedy ta osoba poczuje się w obowiązku do działania. Odwróć poszkodowanego na plecy i udrożnij jego drogi oddechowe. Rękę połóż na czole, a dwa palce na podbródku. Delikatnie odchyl głowę.
Sprawdź, czy poszkodowany oddycha! Odbywa się to na zasadzie: „słyszę, widzę czuję”. Ręce pozostaw w takim ułożeniu, w jakim udrożniałeś drogi oddechowe. Przysuń ucho do ust poszkodowanego i przez kilka sekund obserwuj jego klatkę piersiową.
- Jeżeli poszkodowany oddycha, ułóż go w pozycji bezpiecznej bocznej. Regularnie staraj się oceniać oddech, aż do momentu, gdy wykwalifikowane służby medyczne przyjadą.
Jeżeli poszkodowany nie oddycha, rozpocznij resustytację krążeniowo – oddechową. Pamiętaj! Zadbaj o swoje bezpieczeństwo, jeżeli nie masz pewności co do zdrowia poszkodowanego przyłóż odpowiednią maskę do sztucznego oddychania, przez którą będziesz wykonywać wdechy. Taką maseczkę znajdziesz w apteczce samochodowej. Jeżeli jednak
jej nie znajdziesz, same uciski klatki piersiowej, także mają bardzo dużą rolę w utrzymaniu życia! Wykonuj je więc nieustannie. - Uciski na klatce piersiowej wykonuje się w systemie 30/2. Oznacza to 30 uciśnięć oraz dwa wdechy ratownicze. Po dwóch seriach RKO, sprawdź, czy u poszkodowanego wrócił oddech. Jeżeli tak, połóż go w pozycji bezpiecznej bocznej. Jeżeli nie, powtarzaj RKO.
Pamiętaj, Twoje bezpieczeństwo też jest ważne! Kontynuuj resuscytację do czasu, gdy:
- przybędą wykwalifikowane służby medyczne
- jeżeli poszkodowanemu wróci oddechowych
- jeżeli ulegniesz wyczerpaniu.
Twoje działanie może uratować ludzkie życie, które jest tak cenne.