Każdego roku 3 marca z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization – WHO) obchodzony jest Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu. Jego celem jest podniesienie świadomości społeczeństwa w temacie problemów ze słuchem oraz zagrożeń, jakie niesie ze sobą wszechobecny hałas, panujący zwłaszcza w dużych miastach.
W skali światowej aż 5 procent, czyli około 360 milionów ludzi cierpi na poważne zaburzenia związane ze słuchem. Jako jedne z przyczyn wymieniane przez WHO są między innymi zbyt głośna muzyka oraz hałas o wysokim natężeniu w pracy. Ważną kwestią poruszaną przy okazji tego święta jest też problem hałasu w szkołach, który panuje podczas przerw między lekcjami i który nie tylko rozprasza uwagę dzieci i utrudnia im naukę, ale także wpływa na pogorszenie ich słuchu. Problemy ze słuchem u dzieci często pojawiają się także we wczesnym dzieciństwie wskutek przechodzonych przez dziecko chorób takich jak świnka, odra czy zapalenie opon mózgowych.
Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu to okazja do tego, by mówić o tym, jak należy dbać o słuch i jak unikać niekorzystnych czynników, które mogą go uszkadzać.