Artykuły

Czym jest kiretaż?

Wśród zabiegów dentystycznych możemy wyróżnić naprawdę wiele rodzajów. Kolejny, o jakim chcemy dzisiaj opowiedzieć jest kiretaż. Zabieg ten ma na celu spłycić kieszonki dziąsłowe, które powodują, że odkładana jest płytka nazębna…

Wśród zabiegów stomatologicznych możemy wyróżnić naprawdę wiele rodzajów. Kolejny, o jakim chcemy dzisiaj opowiedzieć jest kiretaż. Zabieg ten ma na celu spłycić kieszonki dziąsłowe, które powodują, że odkładana jest płytka nazębna. Najczęściej wykonanie takiej czynności zaleca się u pacjentów, którzy cierpią na zapalenie dziąseł. Dzieje się tak wtedy, kiedy usuwanie kamienia nazębnego nie przynosi żadnego efektu.  Dentysta cały proces wykonuje przy znieczuleniu miejscowym. Potrzebne są tez do tego specjalistyczne przyrządy, czyli innymi słowy kirety, które to umożliwiają usunięcie biofilmu, oraz zapalenia w tkankach. Celem zabiegów jest oczywiście oczyszczenie zarówno powierzchni, jak i kieszonki korzenia z wszelkich, nagromadzających się tam bakterii.

Kiretaż i jego rodzaje

Ten zabieg posiada dwa rodzaje, w których to możemy wyróżnić: kiretaż zamknięty – na ten rodzaj zabiegu mogą liczyć pacjenci, których głębokość kieszonki nie przekroczyła 5mm. Zabieg jest wykonywany przy znieczuleniu miejscowym. Nie dochodzi do żadnego nacinania dziąseł, ani odwarstwiania płata śluzówkowego. kiretaż otwarty – zabieg ten jest chirurgiczny, do którego dochodzi, kiedy kieszonka dziąsłowa u pacjenta przekroczyła 5mm. Wtedy to dziąsło jest nacinane i dentysta preparuje jego płat do tego stopnia, by dostać się do powierzchni korzenia i tkanek leżących nieco głębiej. Wszystko zostaje dokładnie oczyszczane. Na koniec lekarz przywraca płat dziąsłowy na swoje miejsce. Po zabiegu pacjent może zmagać się z delikatnym krwawieniem, uchodzącym z oczyszczonych miejsc a dziąsła mogą boleć i być bardziej wrażliwe. Tutaj warto sięgnąć po leki przeciwbólowe. Mogą pojawić się również zmiany takie jak obrzęki oraz inna barwa dziąsła. Po zabiegu należy stosować się do tego, co zalecił lekarz.