Heterochromia- różnobarwne tęczówki
Heterochromia jest określana jako wada, która występuje bardzo rzadko, gdyż cierpi na nią ok 1 procent populacji. Charakteryzuje się ona innym położeniem barwnika w tęczówce oka w co najmniej dwóch jej miejscach. Ta dolegliwość nie jest na szczęście uciążliwa, oraz nie ma pływu na wzrok, nie powoduje żadnych wad. Heterochromia zalicza się do wad genetycznych, ale i nie tylko. Osoba, która cierpi na tą dolegliwość może mieć tęczówki w dwóch różnych kolorach: jedna brązowa, druga niebieska. Może także powstać obręcz w kolorze fioletu na tęczówce piwnej. Heterochromia może wystąpić w dwóch rodzajach:
- heterochromia iridis – różnobarwność jednej tęczówki
- heterochromię iridium – obie tęczówki o innej barwie
Jakie są przyczyny heterochromii?
To schorzenie ujawnia się wtedy, kiedy w organizmie występuje brak pigmentu melaniny, bądź jest go za dużo. Substancja ta oprócz koloru oczu wpływa także na odcień skóry i włosów. Do zaburzeń w tęczówce może dojść w sytuacji, kiedy ilość tego barwnika jest zachwiana. Głównymi przyczynami heterochromi są:
- dziedziczenie
- nerwiakowłókniakowatość typu 1
- stan zapalny siatkówki lub rogówki, guzy oraz tętniaki
- uszkodzenia oka, wywołane przez czynniki zewnętrzne
- jaskra
Często bywa tak, że zauważymy coś niepokojącego i nawet nie mamy pojęcia cóż to jest, dlatego w takich sytuacjach warto udać się do lekarza, który pomoże określić nam daną dolegliwość. Nie należy lekceważyć siebie samego i własnego zdrowia, gdyż mamy je jedno na całe życie i trzeba dokonać wszelkich starań, aby zadbać o siebie jak najlepiej.