Artykuły

Ból głowy może być groźny – nie lekceważ go!

Ból głowy to nie przelewki, dlatego dobrze jest mieć chociaż śladowe pojęcie o tym, co go wywołuje i jak sobie z nim radzić.

Ból głowy zalicza się do najbardziej powszechnych dolegliwości, z jakimi na co dzień mamy do czynienia. Nie należy go jednak w żadnym stopniu ignorować, gdyż może on być początkiem innych, groźniejszych chorób, które być może zaczną zagrażać życiu. Jeśli dolegliwość ta, pojawia się zbyt często, powinna być w pierwszej kolejności skonsultowana z lekarzem.

Ból głowy – co sygnalizuje?

Ogólne statystyki pokazują, iż najczęściej spotykany jest napięciowy ból głowy. Nie wynika on z innych chorób, gdyż sam jest chorobą. Głównymi przyczynami powstawania tego problemu jest przede wszystkim: nieodpowiednia ilość snu, przemęczenie, głód, niewygodna pozycja podczas siedzenia/leżenia, oraz na co dzień towarzyszący nam bukiet różnych emocji. Chodzi przede wszystkim o stres, który to właśnie sprawia, że napięcie mięśni rośnie, dochodzi do przyspieszenia akcji serca. Organizm  chcąc się bronić, rozszerza naczynia krwionośne, które to właśnie owy ból powodują.

Rodzaje bólu głowy

Spośród najczęściej spotykanych bóli głowy, wyróżniamy trzy, które pojawiają się najczęściej:
  • gromadny ból głowy – pojawia się jednostronnie w części oczodołowo-skorniowej. Jest głęboki i bardzo silny, może trwać od 30 do 180 min. Może towarzyszyć mu łzawienie
  • migrenowy ból głowy – pulsujący rodzaj bólu. Może trwać od 4 do 27 godzin. Mogą wystąpić: aura, nudności, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki i zapachy.
  • napięciowy ból głowy – występuje w przerwach, lub jest ciągły. Jest o wiele łagodniejszy niż w przypadku wyżej wymienionych rodzai. Najczęściej obustronnie uciska potylicę, bądź czoło. Może rozejść się po całej głowie.